İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü, fotoğraf sanatına gönül vermiş İTÜ öğrenci ve mezunlarının bir araya geldikleri topluluktur.

Mise-En-Scene X Mise-En-Page | Cemre Yeşil X Karton Kitap
Mise-En-Scene X Mise-En-Page | Cemre Yeşil X Karton Kitap

Fotoğraf Buluşmaları kapsamında Cemre Yeşil X Karton Kitap (N Toros Mutlu & Umut Altıntaş) ile birlikte FiLBooks’ta Mise-En-Scene X Mise-En-Page isimli atölye gerçekleştiriyoruz!

2 ve 8 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek atölye için katılımcıların her iki günde atölyeye katılmaları ve o hafta boyunca fotoğraf çekmeleri beklenmektedir. Katılımcıların atölyeye bilgisayarlarında Adobe InDesign yüklü olarak gelmeleri gerekmektedir. Program bilgisine gerek yoktur.

İlk buluşma: 2 Haziran günü Cemre Yeşil ile 15:00’da FiLBooks’ta gerçekleşecektir.
İkinci buluşma: 8 Haziran günü Cemre Yeşil ile 11:00-13:30 arası, Karton Kitap ile 14:00’dan sonra FiLBooks’ta gerçekleşecektir.

Kontenjan 8 kişi ile sınırlıdır, başvurmak için bu formu doldurmak gereklidir: http://goo.gl/forms/6oz8HdHUT2m0DlOe2

Başvuru için son tarih: 1 Haziran Saat 23:00

Mise-En-Scene – Cemre Yeşil

Mise-En-Scene kayıt başlamadan önce tasarlanmış ve kayıt başlayınca devreye girmesi planlanmış ‘oyunlar’ bütünüdür. Biri kayıt anına, diğeri kayıt öncesine tanıklık eden iki ayrı belleği içerir. Eninde sonunda bu iki belleğin bir akış içerisinde buluşmasıyla; bir başka deyişle geleceğin geçmişe, bir fikrin bir görüntüye dönüşmesiyle, tasarlanmış oyunlar bir anlam yaratmaya, bir içeriği inşa etmeye başlarlar. Bu atölye hatırlamak ve unutamamak arasındaki çizginin muğlaklaştığı, hatıraların yeniden kurgulandığı, fotografik görüntünün kesinliği kadar kazalarına da kucak açan, tekil görüntünün çoğul içindeki, çoğul görüntünün tekil içindeki anlamı üzerine kafa yoran, bir çeşit hafıza tasarrufu, bir oyunlar bütünüdür.

Atölyede üretilen işler Karton Kitap’ın Mise-En-Page atölyesinin bir çeşit mise-en-scene’i olacaktır. Bu atölyede fotografik görüntünün üretim süreci üzerinden kurgulanan iki belleğin bir akış içerişinde buluşma döngüsü, bu sefer tekil görüntülerin bir kitaba dönüşme süreci ile buluşarak devam edecektir.

Mise-En-Page – Karton Kitap

Kitap, anlatım olanakları çoğul, bütününde tekil bir nesnedir. Teknik olarak kapak, cilt, kağıt, sayfa, forma, şömiz gibi bir çok bileşeni olan, yekpare ve anıtsal bir yapıya sahiptir. Her şeyi içine sığdırabilir, her şey kitap içerisine girebilir. Kitabın çağlar boyu uğradığı fiziksel dönüşüm, içerisinde taşıdığı bilgi ile birlikte okunma biçimini ve nesnenin algısını da etkiler.

Kitap yapmak, 20. yüzyıl başlarında nesnesine dair fikirlerin uygulandığı, okumayı görsel deneyime çeviren bir üretim biçimine dönüşür. 1960’lı yıllarda ise kitap, geleneksel işlevselliğini kavramsal bir okumaya bırakır. Sanatçıların ifade aracı olur ve içerisinde bilgiyle birlikte anlamı da taşımaya başlar. Kitabın taşıdığı bilgiyi (metin ve görsel içerik) çıkardığımızda geriye kalan “boş” nesne bile bize kitaba dair birçok fikir verir; kitabın içeriği, kitabın kendisi olur. Boş bir kitaba eklenen tüm görsel öğeler ve kağıt tipi, cildi, boyutu, ağırlığı gibi tercihler kitap nesnesinin sadece biçimini vermez, içerikle olan ilişkimizi de belirler.

Fotoğraf da birçok açıdan, özellikle de ona bakma ve onu kullanma alışkanlıklarımız yönünden kitaba benzer. İki boyutlu tek bir parça kağıt tuttuğumuzu düşünürüz. Hâlbuki daha en başından düşünülmesi gereken, üç boyutlu bir dünyanın iki boyutlu başka bir dünyaya olan aktarımı, hatta dönüşümüdür. Dümdüz bir yüzeye değil, ışığa duyarlı kimyasal bir kaplamaya, üzerinde ufak tefek pürüzlere ve hatta bir defa duyulduğunda bir daha unutulmayan kokulara sahip bir kağıda bakıyoruzdur. Kimi zaman üstündeki görüntüyü çevreleyen bir çerçevesi vardır ve bu çerçevede negatifin kenarlarının bıraktığı izleri görebilir, malzemeyi anlayabiliriz. Kağıdı çevirdiğimizde arkasında üretici firmayı ve kağıdın modelini görebilir, ön taraftakinden farklı bir yüzeye dokunduğumuzu hissedebiliriz.
Tüm bunlar, kitabın ve fotoğrafın içerdiklerine bakmadan olan bitenlerin sadece bazıları. Nokta büyüklüğündeki tek bir içerik bile tüm okuyuşumuzu değiştirme gücüne sahiptir. Özellikle de tüm içerik gerçekten de sadece bir nokta büyüklüğündeyse.

Atölye

Mise-En-Scene X Mise-En-Page başlıklı projede, fotoğraf ve kitap ilişkisini kurmanızı, kitap ve fotoğrafın hem içerik hem de biçim olarak nasıl birlikte çalışıp “tek” bir işe dönüştüğünü görmenizi istiyoruz. Kitaplar fiziksel olarak üretilecek ve atölye sonunda teslim edilecektir. Kitaplar etkinlik boyunca sergilenecektir.

 Loading